(Datacenter & Web Hosting) دیتاسنتر و میزبانی وب

مهمترین نیاز هر وب سایت و سرویس دهنده آنلاین برخورداری از یک فضای میزبانی می باشد که استانداردهای فنی لازم را فراهم نماید . همواره سرویس دهندگان وب بدنبال حرفه ای ترین دیتاسنتر جهت قراردادن سرورهای خود می باشند تا بتوانند بهترین شرایط میزبانی را برای سایت های تحت سرویس دهی خود فراهم نمایند .لذا خدمات الکترونیک پایگاه تخصصی ایاک بوک شرایط میزبانی حرفه ای را در دیتاسنترهای بزرگ دنیا با رعایت استانداردهای میزبانی فراهم نموده است که می توانید از این سرویس ها استفاده نمایید.

دیتاسنتر و میزبانی وب
Datacenter & professional Webhosting

مهمترین مواردی که باعث کیفیت میزبانی وب خواهند شد و از اهمیت ویژه ای برخوردارند :

1.شبکه پایدار و آپتایم (Uptime)
نزدیک به صد در صد یکی از مهمترین معیارهای انتخاب دیتاسنتر جهت میزبانی وب می باشد. دیتاسنترهایی که داراری شبکه اشتراکی و آپتایم ضعیفی هستند نمی توانند محل مناسبی جهت میزبانی وب سایت ها باشند.
2.پورت اتصال سرورها به فضای وب یکی دیگر از عوامل مهم در کیفیت لود وب سایت ها می باشد. دیتاسنترهایی که پورت اشتراکی و ضعیف ارائه می دهند محل مناسبی جهت میزبانی وب سایت ها نیستند. البته پورت های اتصال با توجه به نوع اختصاصی و اشتراکی و همچنین تعداد سایت های استفاده کننده از آن پورت تاثیرگذار خواهند بود.
3.پینگ (Ping) سرورهای میزبانی وب تا مقصد مورد نظر یکی دیگر از عوامل مهم در کیفیت میزبانی می باشند . یعنی کاربرانی که وبسایت شما را در مرورگر خود فراخوانی می کنند تا وب سایت فراخوانی شده چه فاصله و مسیری طی می شود تا دیتای مورد نظر نمایش داده شود ، این فرآیند بصورت علمی با تست پینگ فضای میزبانی انجام می شود که یکی از عوامل بسیار مهم در کیفیت لود صفحات وب می باشد.
4.سخت افزارهای سرور (Hardware) یکی از عوامل بسیار مهم کیفیت فضای میزبانی وب هستند. یعنی اینکه سرور میزبان وبسایت شما از چه پردازنده ای (CPU) استفاده می کند و چه میزان حافظه مجازی (RAM) در اختیار دارد تا بتواند سرویس مناسبی را به شما ارائه دهد.
5.کیفیت سخت افزارها و نحوه استفاده از امکانات سخت افزاری در حفظ اطلاعات وب سایت شما اهمیت ویژه ای دارند. اینکه شرکت تولید کننده ی سخت افزارهای سرور چه شرکتی باشد و همچنین فضای قرارگیری اطلاعات وب سایت شما به چه صورت تنظیم شده باشد (RAID 1 ... ) از اهمیت ویژه ای برخوردار است و می تواند آینده ی وب سایت شما را تضمین نمایند. بسیار مشاهده شده سایت هایی که پس از مدتی فعالیت بدلیل سوختن هارد (H.D.D) سرور و یا چنین مسائلی تمام دیتاهایشان از بین رفته است .
6.پشتیبان گیری (Backup) از اطلاعات سرور در دیتاسنتری دیگر یکی از مهمترین عوامل آینده نگری می باشد که لازم است توسط شرکت های میزبان وب انجام شود. به این کار Offsite backup گفته می شود که علاوه بر Insite Backup یک امری ضروری می باشد. لذا خیلی از سرویس دهندگان وب جهت کم شدن هزینه های خود از تهیه سرور پشتیبان در دیتاسنتر دیگر خودداری می کنند و همچنین در این راستا مسئولیتی را بر عهده نمی گیرند و معمولاً دلیل ورشکستگی خیلی از شرکت های میزبان وب از بین رفتن و یا آسیب دیدن دیتاهای آنها بنا به یکی از دلایل عمومی مثل سوختن هارد سرور ؛ هک شدن روت سرور و یا خودداری دیتاسنتر از ادامه سرویس دهی می باشد که در نهایت تمام این آسیب ها به مدیران سایت هایی می رسد که ازآن شرکت فضای میزبانی تهیه نموده اند. بنابراین تهیه پشتیبان بصورت Offsite Backup اهمیت بسیار زیادی دارد.
7. نرم افزارهای مدیریت کننده ی سرور نیز عامل بسیار مهمی در کیفیت میزبانی هستند ، باتوجه به اینکه نرم افزارهای مدیریت سرور هزینه لایسنس ماهانه دارند خیلی از شرکت های کوچک جهت صرفه جویی در مدیریت سرور خود از نرم افزارهای رایگان بهره می گیرند که این کار کیفیت سرور را در حد بسیار زیادی پایین می آورد و همچنین امنیت سرور در حد بسیار بسیار زیادی پایین می آید. لذا با توجه به شرایط کشور ایران خیلی از شرکت های امریکایی که قویترین نرم افزارهای مدیریت سرور را تولید نموده اند ایران را مورد تحریم قرار داده اند و باید توجه داشت که استفاده از نرم افزارهای مربوط به چنین کشورهایی بدلیل خطر تحریم باعث عواقب خطرناکی برای سرور خواهد شد از قبیل بستن لایسنس نرم افزار و یا بستن سرور توسط دیتاسنتر ! به همین دلیل نرم افزارهای معروف و قدرتمند دیگری هستند که توسط کشورهایی مثل کانادا تولید شده اند و از کیفیت بسیار خوبی بر خوردارند و مدیران سرور لازم است تا به این نرم افزارها جهت مدیریت سرور خود آشنایی داشته باشند و از اینگونه نرم افزارهای قدرتمند استفاده نمایند.
8. در نظر گرفتن شرایط و قوانین دیتاسنترها یکی از عوامل بسیار مهم در سرنوشت وب سایت های تحت میزبانی آن می باشد .
9. تجربه ی استفاده از سرویس های دیتاسنترها یکی از عوامل بسیار مهمی است که باعث ارائه سرویس دهی مناسب توسط شرکت میزبان وب می شود. لذا شرکت های میزبان وب با توجه به تجربیات و اطلاعاتی که در مورد دیتاسنترهای بزرگ دنیا دارند بهترین را انتخاب نموده و سرور خود را جهت قرارداد در آن دیتاسنتر قرار می دهند.
10. مانیتورینگ سرور یکی از عوامل بسیار بسیار مهم در میزبانی وب سایت ها می باشد و برای اینکار لازم است تا هر شرکتی توسط گروه خود بصورت شبانه روزی سرورهای خود را مانیتورینگ نمایند و به نمودارهای لود سرور ، ترافیک سرور و سایر این موارد توجه داشته باشند و در زمان هایی که لازم به ریبوت سرور با توجه به شرایط وجود داشته باشد سریعاً این کار را انجام دهند تا آپتایم سرور خود را در شرایط خوبی حفظ کنند.
11. مدیریت سرور جهت بروز رسانی نرم افزارهای نصب شده روی آن و همچنین مدیریت پورت ها و تنظیمات کانفیگ سرور جهت بستن فایل های مخرب که بطور روزانه در دنیای اینترنت منتشر می شوند و لازم است مدیر سرور از تمام مسائل دنیای نت بصورت روزانه مطلع باشد تا بتواند این تغییرات را سریعاً اعمال نماید.